Nauka języka hiszpańskiego w weekend – dobre praktyki

 • 06 / 01 / 2017

Ile razy podchodziłeś do nauki języka obcego, a stałe wymówki w postaci braku czasu nie pozwoliły Ci na podjęcie poważnej edukacji? Ile razy mówiłeś sobie, że skuteczność procesu nabywania nowej wiedzy i umiejętności zależą przede wszystkim od skupienia oraz ilości poświęconego czasu? Ile razy usprawiedliwiałeś się brakiem sił i energii by po całym dniu w pracy znaleźć czas i ochotę na popołudniowe zajęcia językowe? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – weekendowy kursy języka hiszpańskiego.

Weekend to czas, który możesz przeleżeć na kanapie lub zainwestować – najlepiej w siebie.

Pora dnia, a efektywność nauki

Trudno jest podać precyzyjnie jedną porę lub godzinę w ciągu dnia w trakcie, której należy uczy się języka obcego. Wynika to z faktu, że co do zasady różnimy się od siebie pod wieloma względami (przyzwyczajenia, tryb pracy itp).

Niektórzy preferują poranki, ponieważ w tym czasie “chłoną wiedzę”, inni zaś wybierają popołudnia lub zarywają noce, bo tylko wtedy potrafią się skupić.

Niezależnie, którą porę wybierzemy dla siebie, ważne jest by twój mózg był “świeży” i przygotowany do pracy. Dobrze jest obserwować siebie aby wiedzieć kiedy pracujemy umysłowo najwydajniej.

Kurs języka hiszpańskiego online – A1

Curso elemental dedykowany jest osobom, które nie miały żadnego kontaktu z językiem hiszpańskim i chciałyby od podstaw rozpocząć naukę z polskim nauczycielem. Zajęcia mają na celu rozwinięcie kluczowych umiejętności w posługiwaniu się językiem hiszpańskim.

 • Start: 16 / 10 / 2023 r.
 • Online
 • poniedziałki i środy
 • 17:30 - 19:00
 • 3 wolne miejsca
ZOBACZ WSZYSTKIE KURSY

Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Kiedy mam najwięcej energii i motywacji do działania?
 • Ile czasu jestem w stanie poświęcić na naukę w ciągu dnia?
 • Kiedy jest mi najtrudniej się skupić?

Uzyskane w ten sposób odpowiedzi pomogę Ci zrozumieć siebie i tak zaplanować sesje nauki nowego języka aby poświęcony czas wykorzystać najefektywniej.

Nauka języka obcego po pracy

Po całym dniu przy komputerze w pracy albo spędzonym na zajęciach w szkole niezwykle trudno jest wykrzesać siły na dodatkową aktywność. Trzeba być niezwykle zorganizowanym i zdeterminowanym. Aby nauka przynosiła zamierzone efekty powinniśmy prawidłowo zarządzać swoim czasem. Jest to trudne lecz możliwe.

O czasie napiszę za chwilę. Teraz pragnę zastanowić się czy nauka języka obcego, w godzinach popołudniowych, po pracy lub dniu spędzonym na uczelni ma w ogóle sens patrząc z punktu widzenia naszych możliwości umysłowych? Odpowiedź jest oczywiście pozytywna lecz powinna to być nauka, która wymaga odpowiedniego podejścia.

Sztuką samą w sobie jest nie tylko umiejętne zarządzanie czasem w ciągu dnia lecz także potencjałem naszego mózgu. Nauka języka obcego w godzinach popołudniowych powinna być poprzedzona odpoczynkiem, o którym często zapominamy. I nie mam tu na myśli leżenia na kanapie przed telewizorem.

Zanim siądziemy do stołu i otworzymy podręcznik radzę by zrealizować następujące ćwiczenia odprężająco-relaksujące:

 • Żonglowanie – uruchamia dwie półkule i przygotowuje do nauki, szczególnie słówek
 • Rysowanie jednocześnie obiema rękami tego samego np. wzoru, figury
 • Asynchroniczne ćwiczenia rękami

Każdemu kto podejmuje wyzwanie jakim jest nauka języka obcego w godzinach popołudniowych już dzisiaj przybijam piątkę, gdyż sama wiem ile wymaga to determinacji. I mówię tu o prawdziwej nauce, nie tylko na zajęciach w szkole językowej.

Jeżeli jednak nie jesteś w stanie po pracy wysupłać czasu na kolejne zajęcia ( z różnych powodów ) to zainteresuj się weekendowym kursem języka hiszpańskiego w naszej szkole. Sobotnie kursy to okazja do nauki w godzinach przedpołudniowych ze świeżym umysłem i energią do działania.

Jak zaplanować czas na naukę?

Czas to zasób, którego nie powinno się marnować na mało efektywne działania. W przypadku nauki, każdy krok powinien być zaplanowany. Mózg ludzki potrzebuje przerwy na regenerację, dlatego długotrwałe siedzenie nad książkami wcale nie przyniesie pożądanych efektów. Podczas naszej pracy bardzo ważną rolę odgrywają przerwy. Nie powinny jednak ograniczać się do zrobienia kolejnej kawy czy pójścia do łazienki. Potrzeba więcej czasu np. na spacer czy krótką drzemkę.

Mózg pracuje aktywnie przez około 1,5 godziny. W tym czasie pierwsze minuty są rozgrzewką do dalszego działania potrzebną na przypomnienie dotychczasowych wiadomości oraz przygotowanie nas do nowego materiału.

Część właściwa pracy to około 60 minut, podczas których jesteśmy w stanie przyswoić nowe informacje. To czas, który należy poświęcić na opanowanie teorii, a następnie przejść do praktyki.

Zacznij przygodę z językiem hiszpańskim już dziś!

Zostań naszym uczniem i poznaj jeden z najpiękniejszych języków obcych na świecie! Kursy języka hiszpańskiego w Warszawie.

Zobacz kursy

Co wpływa na jakość nauki?

Zgodnie z piramidą Maslowa aby spełnić potrzebę samorealizacji (także nauczenie się języka obcego), należy zacząć od potrzeb fundamentalnych.

Najważniejszymi czynnikiem, który poprawia naszą wydajność umysłową jest odpowiednia ilość snu, podczas którego nasz mózg się regeneruje. Nie możemy zapominać o potrzebach fizjologicznych: jedzeniu, piciu i dostarczeniu odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Innym równie ważnym bodźcem pobudzającym do nauki jest nauczyciel prowadzący zajęcia oraz metody pracy jakie wykorzystuje. Dużo łatwiej nauczymy się języka obcego, jeżeli lekcje prowadzone będą w miłej i radosnej atmosferze.

Satysfakcja po zakończonych zajęciach jest kolejnym czynnikiem, który pobudza nas do dalszej nauki. Szczególnie gdy zajęcia mają indywidualny charakter, tym chętniej uczniowie będą w nich uczestniczyć.

Wyznacz cel nauki

Wyznaczenie celu nauki wpływa na samodyscyplinę. Jeżeli ustalimy, że do końca miesiąca opanujemy dane zagadnienie gramatyczne lub określoną ilość słówek zmotywuję nas to do działania.

Drogę do dużego celu podziel na małe kroki. Bardziej zmotywuje cię do działania nauczenie się 10 słówek każdego dnia niż 100 słówek raz na miesiąc. To takie proste. Uczę się mało ale systematycznie, najlepiej codziennie.

Weekendowy kurs języka hiszpańskiego

Najwydajniej ludzki mózg pracuje rano w godzinach między 8 a 12. Nie bez powodu osoby pracujące najczęściej mają szkolenia w godzinach porannych. W tym czasie są w stanie zapamiętać dużo więcej, a tym samym właściwie wykonywać swoje obowiązki.

Jeszcze większą efektywność przyniosą zajęcia prowadzone rano w dni wolne od pracy. Weekendowe kursy językowe dedykowane są osobom, które mają nienormowany czas pracy w tygodniu, a sobotnie poranki chcą wykorzystać na zgłębienie swojej wiedzy z zakresu języka hiszpańskiego.

Wszystko zależy od Ciebie. Wykorzystaj weekend na aktywny odpoczynek lub dodatkową naukę.

Magdalena Kozak

Od 12 lat zajmuję się językiem hiszpańskim, od 9 lat jestem lektorem. Ukończyłam kilka kierunków studiów. Prowadzę kursy językowe w oparciu o metodologię flipped classroom.